همایش اخلاق و رسانه گامی مثبت برای تنظیم منشور اخلاقی رسانه ماست

به گزارش ستاد خبری اولین همایش علمی پژوهشی اخلاق و رسانه، نشست خبری اولین همایش پژوهشی «اخلاق و رسانه» با حضور «حسین رضی» معاون پژوهش ،نظارت و برنامه ریزی صدا و سیما و رییس سیاست گذاری این همایش و «محمد حسین ظریفیان» مدیر کل‌ پژوهش های اسلامی و دبیر علمی این همایش  در مرکز همایش های صدا و‌سیما برگزار شد.

دکتر حسین رضی در ابتدای این نشست با اشاره به تاکید جدی مقام معظم رهبری  بر‌ بالا بردن سطح اخلاق در رسانه ها گفت: قرار است اولین همایش پژوهشی اخلاق و رسانه چهارشنبه 21 آذر ماه در سازمان صدا و سیما برگزار شود و مبحث آسیب شناسی رسانه ای یکی از موضوعاتی است که در این همایش به آن  پرداخته شود.

دکتر رضی همچنین اعلام کرد: ما در این همایش درباره رسانه عمومی صحبت خواهیم کرد. صدا و‌سیما بزرگترین رسانه کشور است و‌ جدا از رسانه های دیگر نیست و باید نقص های خود را در حوزه اخلاق برطرف کند.

وی ادامه داد: حوزه اخلاق رسانه اسلامی در جهان، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. یکی از اهداف این همایش پرداختن به موضوع اخلاق رسانه اسلامی است. سعی داریم در این راستا حرفه ای قدم برداریم و در جهان اسلام حرفی برای گفتن داشته باشیم.

در ادامه این نشست دکتر رضی با تاکید بر اینکه امروزه خیلی از افرادی که در رسانه فعالیت می کنند خلاف اخلاق رسانه ای قدم بر می دارند عنوان کرد: باید در این زمینه فرهنگ سازی کرد و این یکی از اهداف این همایش ها است. امیدوار هستیم در آینده نه چندان دور شاهد بی اخلاقی افراد رسانه ای نباشیم و همه کسانی که در حوزه رسانه فعالیت دارند با اخلاق در رسانه ظاهر شوند.

رییس سیاست گذاری این همایش اظهار داشت: قرار است منشوری‌ درباره اخلاق رسانه ای تنظیم شود که بر گرفته از اخلاق اسلامی و‌ قرآن مجید می باشد.

وی با بیان اینکه اخلاق در پزشکی در همه جای دنیا منشوری است که همه پزشکان دنیا آن را قبول کرده و مبتنی بر آن حرکت می کنند،  بیان داشت در این همایش سعی بر این داریم که اخلاق رسانه را به یک منشور تبدیل کنیم تا افرادی که در رسانه کار می کنند این اخلاق را دنبال کنند.

دکتر محمد حسین ظریفیان درباره اهداف برگزاری این همایشی عنوان کرد: ما در ابتدای راه در حیطه اخلاق رسانه ای هستیم و‌ باید تمام تلاشمان را در این باره به کار بگیریم.

وی افزود: برای شروع کار فراخوانی برای همکاری در این همایش ارائه شد، طی مدت کوتاهی 352 چکیده در حوزه اخلاق و‌ رسانه به دبیرخانه ارسال شد. در این میان 150 مقاله برای حضور در همایش مورد قبول قرار گرفت و برای داوری معرفی شدند.

دکتر ظریفیان با اشاره به اینکه قرار است از این مقاله ها تحت عنوان چکیده مقالات اخلاق و‌رسانه در روز افتتاحیه همایش رو نمایی شود، گفت:کتاب تالیفی دیگری نیز در زمینه اخلاق و رسانه گرد آوری شد که از این کتاب هم در روز افتتاحیه این همایش رو نمایی خواهیم کرد.