مدیر کل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما از برگزاری همایش علمی پژوهشی اخلاق و رسانه با مشارکت بیش از ۲۰ نهاد حوزوی و رسانه ای در سال جاری خبر داد.

دکتر محمدحسین ظریفیان بیان کردند: دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند هنر متعهد است و بخشی از کاستی های امروز بشر محصول فقدان نگاه الهی، تعالی بخش و متعهدانه به هنر، فرهنگ و رسانه است. دکتر محمد حسین ظریفیان تأکید کرد: از آنجا که ماموریت اساسی این مجموعه، پژوهش دینی در ساحت رسانه است از سال 96 تمرکز فراوانی بر افزایش کیفیت و کمیت پژوهش ها کرده ایم و در حال حاضر 86 پروژه پژوهشی در حال اجرا داریم و 37 پروژه دیگر نیز بر اساس گفتمان های اساسی نظام، منظومه محتوایی سازمان و نیازهای حوزه پیام در سال جاری آغاز شده است. وی در ادامه برگزاری همایش علمی پژوهشی اخلاق و رسانه با مشارکت بیش از 30 نهاد حوزوی، دانشگاهی و رسانه ای را یکی از مهم ترین برنامه های این مرکز در سال جاری اعلام کرد و افزود: در این همایش علمی به دنبال هم افزایی ظرفیت های سازمان و نهادهای همکار برای جبران فقدان دانش نظری در ساحت اخلاق و رسانه و دستیابی صاحبنظران علمی و رسانه ای به راهبردها و راهکارهای اساسی در این حوزه هستیم.

دکتر محمد حسین ظریفیان مدیرکل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما در نشست خبری با حضور اهالی رسانه که در تالار اندیشه این اداره کل و در آغاز هفته هنر انقلاب اسلامی برگزار شد عنوان کرد: هفته هنر انقلاب اسلامی که با نام، یاد و اندیشه شهید سید مرتضی آوینی پیوند خورده فرصت مغتنمی برای گرامیداشت و فهم عالمانه هنر متعهدِ انقلابی، بازخوانی کارنامه اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در این عرصه و شناخت فرصت ها و چاره جویی برای چالش هاست.

وی افزود: نقشی که شهید آوینی برای هنرمند متعهد قائل است، خزانه داری غیب است و معتقد است که سینه هنرمند باید قابلیت نزول ملائکه را داشته باشد چرا که واسطه الهام است و از آسمانیان می گیرد و بر زمینیان می بخشد.

مدیرکل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما تصریح کرد: دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند هنر متعهد است و بخشی از کاستی های امروز بشر محصول فقدان نگاه الهی، تعالی بخش و متعهدانه به هنر، فرهنگ و رسانه است.

دکتر ظریفیان در ادامه با اشاره به فعالیت های اداره کل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما خاطرنشان کرد: این اداره کل در طول 24 سال فعالیت خود تلاش کرده است در مسیر بهره مند سازی رسانه از هنر متعهد انقلابی قدم بردارد.

مدیرکل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما اضافه کرد: بیش از 750 عنوان کتاب در حوزه پژوهش های بنیادی و کاربردی، 1200 شماره نشریه و همچنین مشاوره در نگارش فیلمنامه و مشاوره در تولید فیلم و سریال و تولید نرم افزارهای گوناگون بخشی از فعالیت های این مجموعه است.

وی ادامه داد: 120 هزار دقیقه تولید فیلم از 360 شخصیت دینی و انقلابی و مفاخر و بزرگان حوزه های علمیه و همچنین معرفی 1200 کارشناس حوزه علوم انسانی و اسلامی به شبکه های مختلف از دیگر دستاوردهای این مرکز است.

دکتر محمد حسین ظریفیان تأکید کرد: از آنجا که ماموریت اساسی این مجموعه، پژوهش دینی در ساحت رسانه است از سال 96 تمرکز فراوانی بر افزایش کیفیت و کمیت پژوهش ها کرده ایم و در حال حاضر 86 پروژه پژوهشی در حال اجرا داریم و 37 پروژه دیگر نیز بر اساس گفتمان های اساسی نظام، منظومه محتوایی سازمان و نیازهای حوزه پیام در سال جاری آغاز شده است.

وی در ادامه برگزاری همایش علمی پژوهشی اخلاق و رسانه با مشارکت بیش از 30 نهاد حوزوی، دانشگاهی و رسانه ای را یکی از مهم ترین برنامه های این مرکز در سال جاری اعلام کرد و افزود: در این همایش علمی به دنبال هم افزایی ظرفیت های سازمان و نهادهای همکار برای جبران فقدان دانش نظری در ساحت اخلاق و رسانه و دستیابی صاحبنظران علمی و رسانه ای به راهبردها و راهکارهای اساسی در این حوزه هستیم.

مدیرکل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما در تشریح برنامه های این اداره کل برای گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، انتشار ویژه نامه مناسبتی “اشارات ایام” با این موضوع و کتاب “کارشناسان معارف انقلاب اسلامی” با هدف معرفی کارشناسان خبره این حوزه به شبکه ها را از فعالیت های انجام شده عنوان و افزود: شش پژوهش در قالب کتاب، دو پژوهش برنامه ای، سه مستند و برگزاری سلسله نشست های “انقلاب اسلامی؛ دستاوردها، تجارب و رهیافت های رسانه ای” از جمله برنامه های این اداره کل برای این مناسبت ویژه است.

دکتر ظریفیان در پایان با اشاره به اهتمام این اداره کل به گفتمان های رسمی نظام از جمله راهبرد اقتصاد مقاومتی، انتشار ویراست نخست کتاب “ساخت ایران” ویژه شعار سال 1397 تنها هفت روز پس از اعلام آن توسط رهبر معظم انقلاب و ارسال آن برای بهره برداری شبکه های را اولین اقدام اداره کل در سال جدید برشمرد و تدوین دستینه های فقهی رسانه، موضوع شناسی فقهی در شورای جدید التاسیس فقهی رسانه، انتشار دو فصلنامه “دین و فضای مجازی” و “سبک زندگی اسلامی و رسانه”، مجموعه فصلی “ایده ها؛ دستینه ای برای برنامه سازان و پژوهشگران”، مجموعه روند پژوهی شبهات ضد دینی در رسانه، مجموعه سوال ها و ایده های سبک زندگی، اپلیکیشن های موضوعی از جمله در حوزه مناسبت ها، راه اندازی کتابخانه الکترونیک دین و رسانه، تربیت نسل جدید کارشناسان دینی رسانه و مشاوران فیلمنامه و مشاوران تولید از میان فضلای حوزوی، توسعه آرشیو گنجینه فرزانگان و کارشناسان علوم اسلامی و انسانی، راه اندازی باشگاه پژوهشگران دین و رسانه و پرتال جامع دین و رسانه را به عنوان برخی از برنامه های جدید این مرکز پژوهشی رسانهای در سال 97 اعلام کرد.

گفتنی است در این نشست از ده کتاب و یک فصلنامه علمی تخصصی جدید اداره کل پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما رونمایی شد.